pátek 17. října 2008

Pezinok 2008


Stříbro zdraví Pezinok

Při příležitosti prvního setkání slovenských hornických měst v Pezinoku reprezentovala město Stříbra společná výprava hornického spolku a privilegovaného měšťanského střeleckého sboru.
Díky svižné jízdě našeho autokaru po D1 a brzkému příjezdu na místo ubytování, jsme se po přivítání s místními horníky rozhodli okusit nočního života tohoto vyhlášeného vinařského centra. Pulzující město stříbrskou výpravu doslova pohltilo. Nabitá atmosféra, zaplněné ulice, bohatá nabídka krajových specialit a místního vína - to byl Pezinok v poslední zářijový víkend.
Hlavním bodem víkendových oslav a vinobraní se stala sobota, kdy po defilé hornických spolků, úvodních proslovech a dekorování zasloužilých osobností slovenského hornického života, zahájil stříbrský ostrostřelecký sbor slavnostní salvou I. ročník setkání slovenských hornických měst.
Po těchto oficialitách již následoval individuální program, který se většina z nás rozhodla strávit družnou zábavou s ostatními horníky z bývalého Československa a ochutnáváním místního vína (hlavně burčáku).
V pozdních nočních hodinách si náročně strávený den začal na některých účastnících vybírat svou daň a tak se za doprovodu známých melodií vystupující slovenské popové legendy Petera Nagyho naše výprava odebrala do luxusních prostor Horského hotelu ke spánku.
Zlatým hřebem byla jednoznačně neděle, kdy pod patronací prezidenta SR pana Gašparoviče proběhl slavnostní průvod všech zúčastněných hornických spolků a ostatních skupin místního kulturního života. Mnohokrát sborově pronášené „Stříbro zdraví Pezinok – Zdař bůh“ doprovázené pokaždé ohlušující salvou stříbrských ostrostřelců , se určitě nesmazatelně vrylo do paměti pezinockých obyvatel.
Stříbrská hornicko-ostrostřelecká reprezentace se stala jednoznačnou hvězdou této hornické slavnosti, o čemž svědčí vřelé pozvání na druhý ročník setkání slovenských hornických měst.
Tak za rok v Handlové…
-jh-

Žádné komentáře: