úterý 20. ledna 2009

Na Herštejn

Poslední listopadový víkend, mrazivé sobotní ráno a my se pomalu scházíme na stříbrském nádraží. Je 6:00 ráno a nádražní restaurace už praská ve švech. Mezi oranžovou armádou pracovníků pracujících na úpravě železničního koridoru, působí naše čtyřčlenná skupinka s batohy a výbavou na přežití dost exoticky. Dolaďují se poslední podrobnosti trasy výpravy, dopíjíme grog a vyrážíme.
Smíšená ostrostřelecká a expediční skupina“Ještěrkářů“(slangové pojmenování členů příslušejících k vojenskému obrněnému vozidlu PLdvK) si vytyčila za cíl dobýt středověký hrad Starý Herštejn (878 m.n.m), výraznou dominantu jižní části Českého lesa. Po 2,5 hodinách jízdy lokálkou z Boru přes Bělou nad Radbuzou vystupujeme v Postřekově, významné chodské obci, dodnes udržující zvyky svébytné chodské kultury.
Místem posledního kontaktu s civilizací před odchodem do divočiny byl jednoznačně zvolen hostinec U Hadamů, který se stal neoficiálním základním táborem této výpravy.

Pohostinství umístěné ve staré původní chalupě nás uvítalo vroucí atmosférou. Znáte ten pocit, kdy jako vetřelec vkročíte na půdu neznámého restauračního zařízení, pohledy všech v lokále přítomných se na Vás okamžitě upřou a jste zrentgenováni od hlavy až k patě. Partička ošacena do vojenského oblečení různých armád ,s batohy a v počasí , že by psa nevyhnal, pozornost u místních štamgastů rozhodně vyvolala. Rázem jsme se stali terčem zvídavých dotazů lokálového osazenstva.“A kam hoši, v takovýmhle počasí…“ .
Po načerpání odvahy k výstupu a doplnění nezbytných tekutin, jsme jen těžce opouštěli přívětivou náruč této kouzelné chodské hospůdky. Teď už to povede jen nahoru.

Z počátku nasazené ostré tempo začalo se stoupáním na vrchol Haltravy polevovat a se zvyšujícím se převýšením také přibývalo sněhu.Ale odměna po vyčerpávajícím výstupu stála za to . Vše zasněžené, ztichlé, v mlze sklánějící se staré buky nad bizarními skalkami a poryvy větru dotvářely zadumanou kulisu hřebene Haltravy. Chvílemi se brodíme až 20 cm sněhu, je to paráda,protože teď půjdeme až k hradu po rovině, kterého po 2 hodinách chůze dosahujeme.
Starý Herštejn- pomezní hrad, založen ve 2. polovině 13. století , krátkou dobu byl v držení krále Jana Lucemburského, zažíval perné chvíle.Husité po jeho dobytí na místě upálili 16 osob, na začátku 16. stol. se hrad stává útočištěm Zdeňka Dobrohosta z Ronšperka, známého to zemského škůdce a lapky, proti kterému je vysláno královské vojsko, které v roce 1510 hrad dobývá a poboří. Od tohoto okamžiku hrad jen již chátral a tak se do současnosti dochovaly jen relikty okrouhlé věže, tzv.bergfritu na vrcholové plošině hradu a zbytky opevnění v jeho spodní části.Hrad je na výrazně exponovaném místě a za minulého režimu sloužil jako pozorovatelna k sledování železné opony.
Po krátkém občerstvení a nezbytné fotodokumentaci opouštíme toto zajímavé místo, sestupujeme k zaniklé obci Valtířov, kde se nachází místo našeho přespání. Skrovnou, ledovou maringotku po 2 hodinách intenzivního topení vytápíme na příjemných 24°C, vaříme si jídlo a u grogu rekapitulujeme uplynulý den.Panuje již tma, okolí se utápí v mlze, kterou proniká jen červené obrysové osvětlení vysílače Vraní vrch.
Po ranním rozbřesku se před námi otevře fantastické panoráma masívu Českého lesa
a my scházíme opět do Postřekova. Kde strávíme zbývající 2 hodiny do odjezdu vlaku, je jasné. U Hadamů………

Jiří Havlík

Žádné komentáře: