středa 5. října 2011

ISONZO 1917 (Třemošná 2011)

...aneb 35. pěší pluk za světové války.
V sobotu 1.10.2011 se sešli příznivci vojenské historie z období Světové války na jubilejní - již desáté rekonstrukci událostí na Italské frontě, tentokráte z r. 1917.
Tři stříbrští ostrostřelci ve stavu 1. kompanie IR No.35 zaujali tradičně pozice na levém křídle bitevní formace, kde podnikali odlehčovací a podpůrné útoky pro hlavní  směr úderu na střed nepřátelské obrany a také hájili stanoviště polního lazaretu před dotírajícími italskými legionáři.
Po úporných obranných bojích a několika protiútocích, kdy bylo potřeba zahnat Italy zpátky do jejich výchozích pozic, se rakousko-uherské velení uchýlilo k dělostřeleckému plynovému útoku a o vítězství dvouhlavého orla tak bylo prakticky rozhodnuto.
Při závěrečném defilé sklízely zúčastněné jednotky zasloužené ovace početných diváků...


Odpolední bitva

Letos poprvé byla zařazena i atraktivní večerní (v závěru takřka noční) bitva, která v hrubých rysech kopírovala scénář bitvy odpolední, byla však doplněna řadou improvizací a inovací, kterými jednotlivé jednotky zatraktivnili průběh bitevní ukázky. Také pyrotechnické efekty a především výšlehy pěchotního plamenometu byly ve večerním šeru více než působivé.
Stříbrští spolu s kamarády z kompanie dosáhli při svém posledním výpadu takřka až nepřátelského zákopu a nechtěje umírat v křečích při plynovém útoku (gazmasky zůstali na pozicích) provolali císaři "Dreimal hoch...!" a pronikli v sebevražedném útoku až před střílny italského postavení, kde byli zčásti zkoseni mašinkvérem a zčásti rozsekáni v boji muže proti muži.

Noční bitva- plamenomet

Noční bitva - průjezd techniky kolem postu 1.Kom. IR No.35

Děkujeme Prckovi alias Petru Schleissovi a  jeho týmu za skvělou akci.

ZDE najdete reportáž ČT z akce (od 4:40 min.)...
ZDE najdete článek ze zpravodajského serveru a pár fotek... 

-ej-

Žádné komentáře: