čtvrtek 1. března 2012

Tak a je to za námi...


Po měsících usilovných příprav mohl v sobotu 25.2.2012 naplno propuknout 1. representační ostrostřelecký ples. 
Už od pátku se připravovali členové sboru, stromáci a stromačky (členové o.s. STROM) sál restaurace Beseda. Sál byl vyzdoben dobovou výzdobou a nad pódium bylo umístěno logo sboru. Jako dekorace bylo do přísálí v prvním patře dokonce vyneseno sborové tříliberní dělo. Řěšilo se přidání dalších míst na sále, protože lístky byly dlouho před termínem plesu vyprodané. Ve spolupráci s provozovateli restaurace a společenského sálu Beseda se podařilo sál "nafouknout" o cca 20 míst.
Někteří čestní hosté plesu, hoře nedočkavostí, přijeli už v pátek, takže bylo nutné se jim postarat o večerní program. Po skončení příprav sálu se tak "tvrdé ostrostřelecké jádro" plynule přesunulo do místního pivovaru "U rybiček", kde u dobré večeře a nějakého toho žejdlíku kvasnicového piva probíhala přátelská a neformální diskuze na různá témata. Ozdobou a hlavní  persónou večera a plesu vůbec se stal pan Baron Roman Gamotha, který neváhal a na ples přijel až z Vídně.
Brzo ráno vypukly poslední přípravy plesu naplno. Na večerní přípravě padl návrh na zhotovení tanečního pořádku pro dámy - tradiční to plesové proprietě. Do odpoledne se tak podařilo vyrobit cca 80 výtisků tanečního pořádku, včetně malých tužtiček - úctyhodný výkon!
Ve čtyři hodiny odpoledne se naposledy schází kompletní sbor a ladí poslední přípravy. Pak už to jde rychle, před sedmou přijíždí autobus s Kapelou 35. pěšího pluku v Plzni a kupodivu se všech 40 členů kapely na podium namačkává; začínají se trousit první hosté. Je třeba operativně řešit ubytování našich hostů z Prahy a setník proto vysílá dvojčlennou motorizovanou hlídku pro klíče od ubikace. Hoší se vracejí za zvuků Radeckého marše a prakticky z chodu nastupují spolu se sborem k slavnostnímu nástupu. V podobném organizačním duchu se ponese celý večer a stříbrští ostrostřelci tak budou mít minimální šanci se věnovat svým kamarádům, manželkám, přítelkyním a dalším rodinným příslušníkům.
Kapela hraje výborně, parket je zaplněn a vše na první pohled šlape tak, jak má. V zákulisí však probíhají urputné přípravy na prodej tomboly, salónní střelbu, přípravu doprovodného programu apod.
První pausu vyplní "pražské dítě" (příslušník c.k. IR. No. 28) Tomáš Bezchleba se svojí multimediální prezentací písně "Za Císaře pána" (Hercegovina).
A již do toho opět šlápnou "pětatřicátníci" další sérií klasických polek a valčíků proloženou občas walzem či tangem. Je to zážitek vidět a slyšet takovouto akustickou "smršť" dechů a vůbec to nelze srovnávat se syntezátory a automatickou rytmikou podbarvenou produkcí různých plesových part, které zahrají "od Kabátů po Vacka".
Druhou pausu vyplní poněkud divočejší vystoupení členů Divadelní společnosti Vousův kmen. Prostě: Kelti jdou, Kelti jdou (a je jich moc)... Jako naprostý kontrast k drsným keltským válečníkům vystupuje v následující pause skupina stříbrských břišních tanečnic a sál je uchvácen ladnými pohyby nádherných ženských těl.
V průběhu večera se na "zelené louce", resp. na dvou stolech s bílými ubrusy, naprosto nepřipraveně a nepředpokládaně daří vystavit soukromou a naprosto unikátní sbírku střeleckých cen z dob monarchie. Za toto nečekané zpestření doprovodného programu plesu stříbrský sbor děkuje nadšenci, monarchistovi tělem a duší a taktéž provozovateli internetového musea Franz Josefa I.
V následující sérii zazní nezbytná dámská volenka s taktéž nezbytným prodejem nádherných růží. Do víru tance jsou tak proti své vůli vtažení i ti členové sboru, kteří se dosud tanci vyhýbali.
To již však pětatřicátníci hrají svůj poslední pochod, s ovacemi se loučí s publikem a na pódiu je střídá místní skvělá bigbeatová parta Ragulin Gang. Končí tím oficiální část plesu a začíná část druhá, pracovně nazvaná "volnězábavová".
Hluché místo mezi produkcemi jednotlivých hudebních souborů je vyplněno nástupem stříbrských ostrostřelců a slavnostním provedením sborových záležitostí. Členům sboru a jejich rodinám je z úst setníka poděkováno za jejich úsilí při přípravě plesu; dva členové sboru jsou povýšeni. Z rukou vedení stříbrského Hornicko-historického spolku přebírají dva členové stříbrského sboru vysoká spolková vyznamenání. Exclusivní světovou premiéru má sborový zpěv hymny stříbrských ostrostřelců.
Dále je vyhlášen vítěz salónní střelby a Král plesu; v tomto případě tedy Královna: Kristýna Valerová, setnice Senomatské gardy. Bravo!!!
Losuje se hlavních deset cen tomboly. Pointou celé tomboly je fakt, že tak trochu škodolibou hlavní cenu - foto se sborem a bojovou zástavou - vyhrává její "duchovní otec", výborný kamarád stříbrských ostrostřelců Dan Koblen. Nicméně; tato cena se asi stane tradicí...
To se již hlásí Ragulini s prvním setem svých rockových fláků... 
O pause nastupují členové stříbrského spolku k provedení "půlnočního překvapení". Nic tak infantilního, jako pobíhání v inkontinečních plenách se konat nebude; Armádní umělecký soubor (AUS) stříbrských střelců předvede inscenaci Pistolového souboje. Vzhledem k tomu, že čtená a zároveň generální zkouška proběhla téhož dne odpoledne, to snad až takový průser nebyl...
Pak již hraje Ragulin do padnutí... Klasický pecky, dřevní blues, rum, stage diving etc... Slovy pana Barona Gamothy: "Das ist auch gut Music!"
Na tomto místě nezbývá než poděkovat organizátorům, sponsorům a hlavně návštěvníkům plesu a popřát si: "Na shledanou příští rok...!"

ZDE najdete pár fotek Alberta van Wasemaela z loketského sboru.
ZDE najdete fotky Jindřicha Lipeckého z rakovnického sboru.
ZDE je galerie fotek na FB; autor: Tomáš "Kosťa" Möller.
ZDE odkaz na článek v regionálním tisku.
ZDE naleznete fotogalerii MKS Stříbro, autorka: M. Sihelská

Stříbrský ostrostřelecký sbor velmi děkuje následujícím sponsorům:
Město Stříbro
EMZ Černošín
Kermi Stříbro
Ehrmann Stříbro
Městské lesy Stříbro
IGRO Tachov
Kolowratovy lesy
Rodinná fa. Markalous
Keramika Koblenová
Pila Lhotka
DUMA Stříbro
a všem dalším "drobným", ale o to důležitějším sponsorům.


Žádné komentáře: